Cestovný ruch sa zastavil, rýchlu a účinnú pomoc očakávajú aj podnikatelia z Vysokých Tatier

22.11.2021 (Webnoviny.sk) – Rýchlu a účinnú pomoc od štátu v aktuálnej tretej vlne pandémie koronavírusu očakávajú aj podnikatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách.

Tie sú v rámci okresu Poprad už štvrtý týždeň v čiernej farbe podľa COVID automatu, ubytovacie a stravovacie zariadenia sú tak zatvorené okrem výnimiek na poskytovanie niektorých služieb.

Aktívne spolupracujú so samosprávou

Predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Martin Novotný tvrdí, že situácia v čiernych okresoch v tejto oblasti je kritická a označil to za lockdown pre cestovný ruch.

„Cestovný ruch sa zastavil, za posledných dvadsaťdva mesiacov sme desať mesiacov úplne, alebo výrazne obmedzení v našom podnikaní. Zastupujeme podnikateľov a rovnako tak všetkých zamestnancov, ktorí sa na nás denne obracajú s otázkou, ako ďalej a kedy budeme môcť byť zase otvorení,“ upozornil Novotný.

Ako podotkol, podporujú iniciatívu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska pod názvom Chceme z čiernej farby von, pretože chcú ďalej slobodne fungovať.

„Aktívne spolupracujeme so samosprávou, s vyššími územnými celkami, aby sme ľudí motivovali k zlepšeniu tejto situácie,“ poznamenal.

Nemajú už finančné rezervy

Vysoké Tatry žiadajú od vlády rýchlu a efektívnu pomoc, lebo situácia je už veľmi kritická. „Keby sme museli byť zatvorení ďalšiu zimnú sezónu, môže to dopadnúť veľmi čierno,“ povedal Novotný.

V dôsledku pandémie podľa neho už nemajú rezervy na financovanie podnikania a nemôžu vlastne zamestnancom ani dať záruku, čo bude zajtra či o mesiac.

„Rovnako tak je naliehavé riešiť otázku odkladu úverov, lebo toto dobieha mnohých vlastníkov hotelov. Každá pomoc je vítaná. Cestovný ruch je jediný, ktorý dostal takú výraznú ranu, a cítime to ako zásadné obmedzenie v porovnaní s iným priemyslom,“ dodal predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Martin Novotný.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Cestovný ruch sa zastavil, rýchlu a účinnú pomoc očakávajú aj podnikatelia z Vysokých Tatier © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.