Fico oznámil prezidentke Čaputovej, že Smer-SD plánuje protesty. Nezabudol ani na kritiku

28.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 27. septembra 2021, 21:40

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) plánuje v októbri a novembri zorganizovať protestné zhromaždenia. Predseda strany Robert Fico o tom v pondelok na stretnutí informoval prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá si do prezidentského paláca pozvala nielen predsedu opozičnej strany, ale aj predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

Témou ich stretnutí malo byť dianie v bezpečnostných zložkách a celková situácia na Slovensku. Fico prezidentke zdôraznil frustráciu a hnev slovenskej spoločnosti a nevyhnutnosť prezidentského úradu dôraznejšie reagovať na útoky vládnej koalície na sociálny štát. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti.

Prezidentka je podľa Fica nečinná

Predseda strany Smer-SD Zuzane Čaputovej hovoril aj o neschopnosti vlády riešiť najakútnejšie sociálnej výzvy.

„Uviedol som pani prezidentke celý rad konkrétnych prípadov manipulácie trestných konaní, zneužívania právomoci verejných činiteľov, korumpovania udavačov a nespravodlivostí, ktoré vyžadujú kritiku z úst hlavy štátu,“ pokračoval Fico, podľa ktorého je prezidentka nečinná v otázkach deštrukcie právneho štátu a zneužívania trestného práva.

Prezidentke vytkol aj zmarenie referenda

„Jedinou cestou, ako zmierňovať stupňujúce sa napätie v spoločnosti, je dať právo ľudom rozhodnúť o konaní predčasných parlamentných volieb v referende,“ doplnil. Prezidentke vytkol aj „zmarenie referenda podaním návrhu na ústavný súd“. Fico oznámil prezidentke, že jej doručia dve otázky do ďalšej petičnej akcie.

„Budeme čakať na jej reakciu. Ak oznámi, že otázky nepodá na posúdenie ústavnému súdu, tak začneme zbierať podpisy. Pokiaľ sa rozhodne opätovne iniciovať konanie na ústavnom súde a opätovne sa pokúsi referendum zmariť, bude to mať nedozerné následky pre celý politický systém a vážnosť prezidentského úradu do budúcnosti,“ uzavrel.

Fico by mal rešpektovať deľbu moci

Prezidentka Zuzana Čaputová následne požiadala Roberta Fica o rešpekt k deľbe moci, primeranosť v jeho vyjadreniach a nepodnecovanie k nenávisti, na ktorú môže doplatiť celé Slovensko. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Stretne sa aj s Kollárom a Pellegrinim

V najbližších dňoch sa Čaputová stretne aj s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a predsedom strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Petrom Pellegrinim.

„Na stretnutiach s nimi plánuje hovoriť aj o tom, ako upokojiť situáciu na Slovensku,“ povedal Strižinec.

Viac k témam: kritika, protesty, referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico oznámil prezidentke Čaputovej, že Smer-SD plánuje protesty. Nezabudol ani na kritiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.