Gastro a cestovný ruch dostanú jesennú pomoc, peniaze môžu stále žiadať z dvoch schém

2.11.2021 (Webnoviny.sk) – Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre môžu stále žiadať o financie v rámci malej a veľkej schémy pomoci v celkovom objeme 257 miliónov eur.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) vyplatilo doteraz viac ako 120 miliónov eur približne 14-tisíc subjektom v uvedenom odvetví. Ako v utorok informoval rezort, pomoc vo forme priamych grantov naďalej pokračuje a momentálne analyzujú spôsoby pomoci podnikateľom aj v jesenných mesiacoch.

Obe schémy pomoci sú otvorené

Otvorená zostáva schéma malej pomoci s vyčlenenými prostriedkami vo výške 220 miliónov eur a s limitom do 200-tisíc eur na žiadateľa.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Subjekty v cestovnom ruchu tak môžu stále žiadať o kompenzáciu fixných nákladov v dôsledku pandémie koronavírusu za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. mája 2021. Štát v rámci tejto pomoci vyplatil vyše 117 miliónov eur pre 14 393 žiadateľov. Ďalšie necelé tri tisícky žiadostí sú na schvaľovaní, resp. tesne pred vyplatením.

Pokračuje aj veľká schéma pomoci v objeme 37 miliónov eur s limitom na žiadateľa milión eur. Oprávnené obdobie tejto pomoci je od 1. apríla 2020 zatiaľ do 31. marca 2021, ale rezort v krátkom čase plánuje pomoc rozšíriť aj na apríl a máj tohto roka. „Obe schémy pomoci sú naďalej otvorené, podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre môžu stále žiadať o pomoc aj v týchto dňoch,“ potvrdila štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková.

Limit na žiadateľa až milión eur

S nástupom jesene a novej vlny pandémie je ministerstvo pripravené podnikateľov v gastre a cestovnom ruchu podporiť opäť, a to tzv. jesennou pomocou. Rezort ubezpečuje, že má zatiaľ dostatok financií vyčlenených na tento účel.

„Sme pripravení pokračovať s pomocou. Tí, ktorí vyčerpajú pomoc zo schémy de minimis, môžu žiadať z tzv. veľkej schémy, kde je limit na žiadateľa milión eur,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy a výstavby Tomáš Ondrčka. Zároveň platí, že pomoc je možné vyplácať len spätne.

„Uvedomujeme si však, že najlepšou pomocou by bolo, keby podniky zostali otvorené a mohli tvoriť tržby. To si však vyžaduje zmeny COVID automatu, o ktorých chceme rokovať s Ministerstvom zdravotníctva SR,“ poznamenal riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve dopravy a výstavby Ivan Rudolf.

Viac k témam: Cestovný ruch, COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Gastro sektor, Granty
Zdroj: Webnoviny.sk – Gastro a cestovný ruch dostanú jesennú pomoc, peniaze môžu stále žiadať z dvoch schém © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.