Karanténa pozitívnych osôb sa skráti na 10 dní, treba však splniť podmienku

9.9.2021 (Webnoviny.sk) – Karanténa osoby pozitívne testovanej na prítomnosť koronavírusu sa skracuje na 10 dní v prípade, že sa v posledných troch dňoch izolácie u tejto osoby nevyskytli žiadne príznaky ochorenia COVID-19.

Izoláciu ukončí lekár

Upravuje to nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá začne platiť v pondelok 13. septembra. Všetky osoby, ktoré budú v izolácii alebo v karanténe dovtedy, ju dokončia podľa pôvodných pravidiel.

Viac o téme: Koronavírus

Desaťdňová lehota pre pozitívne testovanú osobu sa začína počítať od objavenia sa prvých príznakov alebo v prípade, že sa žiadne príznaky nevyskytli, od dátumu odobratia vzorky. Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár.

Karanténa po kontakte s pozitívnym

Karanténa pre ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou, sa dá ukončiť v prípade bezpríznakového priebehu dvomi spôsobmi. V prípade, že takéto osoby podstúpia RT-PCR vyšetrenie na piaty deň a výsledok testu bude negatívny, po uplynutí siedmich dní od kontaktu s pozitívne testovaným, sa karanténa končí.

Ak sa osoby v úzkom kontakte s pozitívne testovaným človekom otestovať nedajú, karanténa pre nich končí po uplynutí 10 dní od kontaktu s touto osobou. Ak sa u kontaktnej osoby objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény rozhodne všeobecný lekár.

Viac k témam: COVID-19, karanténa, Koronavírus, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Karanténa pozitívnych osôb sa skráti na 10 dní, treba však splniť podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.