Korčok ocenil osobnosti pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, dostali zlatú plaketu

9.9.2021 (Webnoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) ocenil zlatou plaketou štyri osobnosti, ktoré sa angažovali v rozvoji kultúrneho a medzináboženského dialógu, v podpore tolerancie, vo vzdelávaní mladej generácie a v boji proti akejkoľvek diskriminácii v spoločnosti. Ocenenie im odovzdal v predvečer Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia 8. septembra.

Slovensko si vo štvrtok pripomína 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Tento kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe a jeho tragickým vyústením bolo 70-tisíc obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva v tlačovej správe.

Udelili ocenenie in memoriam

Ocenenie získala prezidentka celoslovenskej organizácie židovských žien Združenie Ester Marta Györiová, hudobník a dirigent Jack Martin Händler. Ocenený bol tiež preživší holokaustu Naftali Fürst, ktorý bol ako chlapec väznený v pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi a v ďalších nacistických táboroch.

Šéf slovenskej diplomacie ocenil aj in memoriam slovenského diplomata Jána Spišiaka, ktorý počas svojho pôsobenia v Budapešti v rozpore s oficiálnymi inštrukciami Slovenského štátu pomohol vystavením dokladov a víz viacerým Židom.

Súčasťou kultúrno-spomienkového podujatia v priestoroch ministerstva zahraničných vecí bol aj koncert Komorného orchestra Bruna Waltera pod taktovkou Jacka Martina Händlera.

Rana na duši Slovenska a Európy

Korčok v príhovore podotkol, že holokaust je nielen tragédiou židovského národa, ale aj ranou na duši slovenskej spoločnosti a celej Európy.

„Je potrebné si pripomenúť, že holokaust sa začal slovami – slovami nenávisti, ktorú šírili aj politickí predstavitelia vtedajšieho Slovenského štátu. Vyhlásenie vlastných občanov a občianok za menejcenných, odňatie ich základných práv a zabratie majetku pokračovalo deportáciami a končilo v koncentračných táboroch – to všetko sa dialo pred očami obyvateľov Slovenska,“ zdôraznil.

Zároveň dodal, že od slov k skutkom je najmä v prípade nenávisti nebezpečne blízko. Preto musia podľa neho aj politici prevziať svoj diel zodpovednosti a strániť sa lacného populizmu a rétoriky, ktorá podnecuje nevraživosť a netoleranciu v spoločnosti.

Viac k témam: ocenenie, Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, zlatá plaketa
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok ocenil osobnosti pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, dostali zlatú plaketu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.