Kto je za virálnym About you

    Nie, nebudeme sa rozprávať o merketingu tejto značky, budeme sa rozprávať bez koho by oblečenie čo predávajú nebolo.

Kde ste si naposledy kúpili nové oblečenie?  Viete kde bolo vyrobené? To asi viete, niekde v Ázii. Ale viete kto ho a v akých podmienkach vyrobil?

Fast fashion – tento pojem ste už pravdepodobne počuli. Je to masívna produkcia nekvalitného oblečenia, ktorú ľudia vyrábajú najčastejšie v Číne, Bangladéši, Vietname, Thajsku ale aj v Európe. Títo ľudia nepracujú na ergonomicky tvarovaných stoličkách, nefúka na ich klimatizácia aby im nebolo teplo a nechodia o tretej poobede domov autom a po ceste sa nezastavia na kávu. Títo ľudia pracujú v špine, prachu, s potkanmi všade naokolo, pracujú šestnásť hodín denne, aby zarobili pár centov, ktoré pošlú domov rodine, ktorú nevideli už večnosť.

Módny priemysel je druhý najšpinavší priemysel na svete – všetky farbivá a iné chemikálie, ktoré sa používajú na výrobu ton oblečenia, z ktorého sa 2/3 aj tak spália, sa vypúšťajú do miestnych riek. Ak si myslíte, že vás sa to netýka myslíte si hlúposť! Veľká časť týchto chemikálií sa dostáva cez oblečenie, ktoré nosíte do vás. Čím to je, že oblečenie v nákupných centrách je také krásne a rovné, ja vám to poviem. FORMALDEHYDOM! Táto látka sa vstrebáva do vášho  organizmu, kde vyvoláva podráždenie slizníc, zápaly pľúc, nosnej sliznice, dráždi oči, spôsobuje bolesti hlavy. Nehovoriac o tom, že tieto handry, ktoré v tom nákupnom centre tak pekne vyzerajú obsahujú aj meď, ortuť, olovo, kadmium a iné kovy.  A kto pracuje s týmito látkami v tej továrni? Deti. Sú to deti, ako lacná pracovná sila, a navyše sa nebránia. Vezmite si aký kvalitný a aký dlhý majú život. 

Rana Plaza – továreň v Bangladéši,  ktorá sa v roku 2013 zrútila. Pri tejto tragédií zahynulo 1134 ľudí a 2500 ľudí bolo zranených. Prečo? Na budove sa deň dopredu objavili trhliny, nikto s tým však nič nespravil. Prečo? Tieto veľké značky, u ktorých tak bezhlavo nakupujeme si potrpia na termíny. Preto manažéri tejto fabriky poslali pracovníkov dnu, pracovať, šiť nekvalitné oblečenie. Statika budovy bola narušená a zrútila sa. Mohlo byť zachránených  vyše tisíc ľudských životov, keby ľudia, ktorí zarábajú na otroctve ako je napríklad Amenico Ortega, majiteľ Inditex gorup (Zara, Pull and Bear…), ktorého majetok sa odhaduje na vyše 70 miliárd dolárov, sa aspoň trochu zaujímali o ľudí ktorí pre neho pracujú. 

Už viackrát som použil spojenie nekvalitné oblečenie. Toto oblečenie, ktoré nájdeme v každom nákupnom centre po celom svete je naozaj nekvalitné. A je to zámer. Tieto fabriky fungujú ako manufaktúry. Vždy jeden pracovník na kuse odevu spraví jednu vec, napríklad prišije vrecko na tričko. Keby ste vy mali 16 hodín denne prišívať  vrecká na tričká asi by vám hrablo. Ďalej, gombíky sú zámerne prišívané nekvalitne, pretože sa tieto značky spoliehajú, že ste natoľko lenivý si gombík prišiť a radšej si kúpite nové tričko. Koľkokrát sa vám stalo, že na novom tričku sa po prvom vypraní vytvorili žmolky, alebo vybledlo? Všetko vás to núti kupovať nové a nové oblečenie sále dokola. 

Kolekcie sa kedysi menili štyrikrát do roka – jar, leto, jeseň, zima. Dnes má každá značka niekoľko desiatok kolekcií do roka. Je  to z toho dôvodu, aby ste mali pocit, že oblečenie ktoré ste si kúpili už nie je trendy a kúpili si nové. Týmto vás nútia kupovať kvantá oblečenia, ktoré nie ste schopní vynosiť. 

Takéto značky sú všade naokolo nás. Každý má ich oblečenie v skrini. Aj About you predáva toto oblečenie. Čo s tým? Určite ho nevyhadzujte! Vyhádžte si všetko vaše oblečenie a hneď zistíte koľko ho máte zbytočne. Objavíte nové kúsky, do ktorých sa možno znovu zamilujete. Nakupujte zodpovedne a uvážene!

A aby to nebolo len o texte prikladám aj ilustračné obrázky:

Rana plaza
Rana plaza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fabrika v Bangladéši

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Táto téma je veľmi rozsiahla, ak som na niečo zabudol doplňte ma v komentároch, prípadne mi napíšte feedback. Nabudúce si povieme niečo o udržateľnosti, transparentnosti značiek a o certifikátoch.

 

Zdroje: 

www.instagram.com   @nataliapazicka @platformaudrzatelnosti

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.