Naratív o „kotlebovskom dezolátovi“, ktorého argumentačne vyškolil mestský policajt

Internetom sa celkom virálne šíri toto video, ktoré má za cieľ zrejme poukázať na to, akí nevzdelanci a ľudia bez názoru sa zúčastňujú protivládnych protestov.

Je to zúfalé, ale čo čakať od tejto vlády za polčasom rozpadu a od jej internetových prisluhovačov.
Nie, žeby som obhajoval chlapca na videu – sám nemám rád ľudí bez odôvodneného, no zato silného názoru, hoci by so mnou aj súhlasili, ale nevedia odôvodniť že prečo. Takým ľuďom stačí, že príde niekto presvedčivejší – lepší rečník, s pútavejším prejavom, charizmatickejší – a nekriticky jeho názor príjmu, nech je vo svojej podstate akokoľvek mimo.
Považujem za nutné dodať, že podobných ľudí nájdeme asi všade, a to naprieč názorovým či politickým spektrom. Stačí si spomenúť na Dávida Straku, ktorý organizoval protesty proti korupcii (neskôr aj protesty Za slušné Slovensko) a ani nevedel, proti čomu ich organizuje a pri menovaní jednotlivých káuz ani nevedel povedať, o čom sú.
Chcem však týmto textom poukázať aj na niečo iné: pri druhom pozretí videa môj pohľad upútalo tetovanie (alebo niečo na ten štýl) na chlapcovej ruke – to A v krúžku je symbol anarchistov.
Anarchisti sú vo svojej filozofickej podstate známi tým, že odmietajú autoritu štátov, politikov atď. Existujú rôzne odvetvia anarchizmu – anarchokapitalizmus, anarchoprimitivizmus, anarchomarxizmus atď. Mnohí z nich sú na Slovensku spriaznení (ak nie priamo súčasťou) s krajne ľavicovým hnutím Antifa. Práve mnohí z týchto ľudí sa pred voľbami 2020 zúčastňovali hlučných a násilných antimítingov proti strane ĽSNS – teda kotlebovcom.
Momentálne je však veľká časť internetu v presvedčení, že tento chlapec musí nutne patriť k sympatizantom Mariana Kotlebu a jeho strany. Čím nechcem obhajovať toto politické zoskupenie, ich najmä posledné aktivity a ani tvrdiť, že medzi ich členmi, voličmi a sympatizantmi sa nachádzajú iba šachoví veľmajstri a členovia mensy.
Automatické spájanie tohto argumentačne prázdneho mladíka s kotlebovcami sa však v tomto prípade javí minimálne ako zavádzajúce.
Mnohé videá, zábery a svedectvá ľudí, najmä zo zahraničia, už neraz dokázali, ako sa členovia anarchistických skupín a Antify vmiešali medzi protestujúcich či manifestujúcich patriotov, Trumpistov a podobne, pričom vykonávali záškodnícke činnosti, alebo neraz aj vyprovokovali fyzický konflikt.
Netvrdím, že to tak musí byť aj v tomto prípade. Nemyslím si však, že by to bola oveľa menej pravdepodobná hypotéza, ako naratív, ktorý sa v súvislosti s videom momentálne šíri internetom. Aj keď tento status asi nebude ani zďaleka tak virálny, aby donútil aspoň časť presvedčených k širšiemu premýšľaniu..

Mimochodom, kde sú v tomto prípade naši lektori „kritického myslenia“ a lovci hoaxov z hlavného prúdu a influenceri?

Text bol pôvodne publikovaný ako status na mojej stránke na Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.