NATO pozorne sleduje ruské aktivity pri hraniciach s Ukrajinou aj pokrok Číny, tvrdí Stoltenberg

19.11.2021 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v piatok povedal, že aliancia pozorne sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl na hraniciach s Ukrajinou.

Počas vystúpenia na obrannom seminári v nemeckom Berlíne vyhlásil, že NATO v ostatnom čase zaznamenala v blízkosti hraníc Ukrajiny značné zhromažďovanie ruských vojakov.

Podobné jednotky už použili

„Pozorne sledujeme vývoj pozdĺž hraníc,“ uviedol a dodal, že NATO pozorne zbiera a monitoruje informácie s cieľom „pochopiť, čo sa tam deje“.

Stoltenberg zároveň pripomenul, že podobné jednotky Moskva v minulosti používala na zásahy v susedných krajinách.

„Vidíme nezvyčajnú koncentráciu síl a vieme, že tieto typy síl už predtým použili na skutočné zasiahnutie a napadnutie iných krajín, Gruzínska a Ukrajiny,“ dodal.

Rusko v roku 2008 poskytlo vojenskú podporu separatistom v odštiepeneckom gruzínskom regióne Južné Osetsko.

Čína chce byť najsilnejšia

V roku 2014 zasa anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistické povstanie na východe Ukrajiny, kde stále kontroluje rozsiahle územie.

„Vyzývame Rusko, aby bolo transparentné, zabránilo eskalácii a pomohlo znížiť napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou,“ povedal Stoltenberg.

Šéf NATO hovoril aj o rastúcej ekonomickej a vojenskej sile Číny. „Cieľom Číny je mať v priebehu niekoľkých desaťročí najvyspelejšie a najsilnejšie vojenské kapacity,“ podotkol a poukázal i na investície Pekingu do viacerých oblastí, napríklad jadrovej energie.

„Čína sa k nám približuje: vo vesmíre, v kyberpriestore. Vidíme ich v Afrike. Vidíme ich v Arktíde. Vidíme ich, ako sa snažia kontrolovať kritickú infraštruktúru,“ povedal Stoltenberg a ako príklad uviedol nedávne diskusie v niektorých členských krajinách NATO o zapojení čínskych spoločností do budovania mobilných 5G sietí.

Viac k témam: Čínska armáda, Ruská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO pozorne sleduje ruské aktivity pri hraniciach s Ukrajinou aj pokrok Číny, tvrdí Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.