Návrh na zmenu ústavy o referende Kollárovo Sme rodina nepripravuje

20.11.2021 (Webnoviny.sk) – Hnutie Borisa Kollára Sme rodina nechystá návrh na zmenu ústavy, aby bolo možné referendom skrátiť volebné obdobie parlamentu.

Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie Sme rodina. Kollár tento rok v júli hovoril o referende ako o najvyššej forme demokracie, ktorá by mala byť naplnená.

My zatiaľ taký návrh nepripravujeme, ale ak takýto návrh dostaneme na stôl, potom budeme o ňom rokovať na klube hnutia a vláde, prípadne na koaličnej rade. Potom sa k tomu budeme môcť bližšie vyjadriť,“ napísalo v stanovisku tlačové oddelenie Sme rodina.

Zmena ústavy

Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová.

Po verdikte ústavných sudcov hlava štátu informovala, že referendum o skrátení volebného obdobia vyhlási, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Deklaroval pripravenosť

Na konci septembra sa predseda Sme rodina Kollár po schôdzke s prezidentkou vyjadril, že za hnutie deklaroval pripravenosť prijať novelu ústavy.

Sme pripravení urobiť zmenu ústavy a umožniť občanom rozhodnúť sa, vyjadriť sa v referende o skrátení volebného obdobia,“ tvrdil Kollár.

Nie je ani zhoda

Vyjadril presvedčenie, že vláda takýto návrh pripraví. Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla agentúre SITA povedal, že „žiadna takáto právna úprava v rezorte spravodlivosti nie je pripravovaná a nie je k tomu ani koaličná zhoda“.

Lehota, kedy bude opäť možné predložiť do parlamentu návrh na zmenu ústavy o konaní referenda o predčasných voľbách, uplynie 29. decembra. V júni totiž parlament neschválil takúto zmenu ústavy a návrh v tej istej veci možno predložiť až po šiestich mesiacoch.

Viac k témam: Predčasné voľby, Referendum, Volebne obdobie
Zdroj: Webnoviny.sk – Návrh na zmenu ústavy o referende Kollárovo Sme rodina nepripravuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.