Pán prsteňov ako nebezpečná literatúra?

Morálne hodnoty sa v dnešnej spoločnosti čoraz viac relativizujú, čo sa priamo odráža aj v kultúrnej oblasti. Len nedávno svet šokovalo počínanie „britských“ študentov, ktorí vyhlásili vojnu vlastnej histórii a kultúre, keď odstránili vyobrazenie známeho spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny Rudyarda Kiplinga (Kniha džungle), pretože bol podľa nich rasista.

S podobne nezmyselnými predstavami prišiel americký autor sci-fi literatúry Andy Duncam.  Duncam tvrdí, že  Tolkienová tvorba (Pán prsteňov, Hobit…) obsahuje rasistické prvky, predovšetkým v striktne negatívnom vyobrazení orkov, čo má deformovať pohľad čitateľov na odlišnosť. 

„Nepochopení“ orkovia z Pána prsteňov

Tolkienová tvorba predstavuje základný kameň fantasy literatúry, bez ktorej by sa tento žáner vytváral len veľmi ťažko. Tolkien, inšpirovaný severskou a kresťanskou mytológiou, vytvoril vlastný autentický svet Arda s jedinečnými obyvateľmi, geografiou a históriou, ktoré majstrovsky rozvíja do najmenších detailov.  Tolkienov rozsiahly no zároveň pútavý opis prostredia v nás vyvoláva túžbu navštíviť a na vlastne oči vidieť malebné polia Grófstva, tajuplný les Lothlórien alebo hrozivú vežu Orthank. Veľmi živo sú opísané epické bitky dobra so zlom, ktoré sú plné hrdinských činov a nadľudských výkonov. Tolkien cez jednotlivé postavy vyzdvihuje silu viery, priateľstva, vernosti a odhodlania. Jeden z najdôležitejších prvkov Pána prsteňov je ponaučenie, že aj tá najmenšia a najnenápadnejšia bytosť môže zmeniť chod sveta a rozhodnúť zápas dobra so zlom, keď v sebe nájde dostatok viery a vnútornej sily.

Práve mravoučná rovina je tŕňom v oku Andyho Duncama a množstva ľudí, ktorí s ním súhlasia: „Je ťažké nevšimnúť si, že v opakovaných predstavách Tolkiena sú niektorí ľudia a rasy horší ako tí druhí.“ Duncam dodáva, že z dlhodobého hľadiska má podobné vnímanie zničujúce následky pre spoločnosť. Argumentuje, že mnohí  Sauronovi služobníci musia pod jeho vládou konať zlo len preto, aby sami neprišli o život. Duncanovi vadí, že väčšina týchto orkov si nemohla vybrať vlastný osud.

Nebezpečné pre spoločnosť je práve Duncamové relativizovanie dobra a zla. Orkovia z Pána prsteňov nie sú ako ľudské bytosti z nášho sveta. Orkovia boli podľa Tolkiena stvorení Temným pánom a to len preto, aby mu pomáhali vo svete zničiť všetko pekné a správne. Orkovia nie sú schopní tvoriť, vedia len ničiť. Keď neútočia na iných, vraždia sa medzi sebou. Súcitiť s orkmi je to isté ako súcitiť so zlom samotným. Ak budeme zlo akceptovať a tolerovať, tak nás jednoducho pohltí. Podkopávanie kresťanských morálnych zásad môže mať pre našu civilizáciu len deštruktívne následky.

Pán prsteňov predstavuje jedno z najkvalitnejších literárnych diel a  určite stojí za prečítanie. Vôbec sa nemusíme báť, že nás zmení na rasistické príšery, ako to naznačuje Duncam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.