Populácia na Slovensku rýchlo starne. Heger upozornil, že zariadení pre seniorov bude nedostatok

3.11.2021 (Webnoviny.sk) – Rastúci počet seniorov si vyžiada zabezpečenie adekvátnej starostlivosti, ktorú ľudia vo vyššom veku potrebujú. Už dnes je jasné, že zariadení pre seniorov nebude dostatok, keďže počet klientov v domovoch sociálnych služieb neustále narastá.

Po návšteve Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického v Košiciach to skonštatoval premiér Eduard Heger (OĽaNO). V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Vzniknú nové pobytové zariadenia

„Nie je možné, aby sa o seniorov starali ich príbuzní v produktívnom veku, ktorí môžu pracovať a vytvárať hodnoty. Preto už dnes pripravujeme systém tak, aby bolo možné vytvárať miesta pre geriatrickú starostlivosť,“ uviedol premiér.

Doplnil, že demografický vývoj obyvateľstva Slovenska berie do úvahy aj Plán obnovy a odolnosti SR. Za 193 miliónov eur preto vznikne 130 ambulantných sociálnych zariadení a 96 nových pobytových zariadení.

Pripomienky sa dôkladne analyzujú

Pri zabezpečovaní starostlivosti o seniorov v budúcnosti je podľa Hegera nevyhnutné komunikovať so zariadeniami, ktoré túto starostlivosť poskytujú.

„Tieto zariadenia najlepšie vedia, aké problémy ich trápia a čo je potrebné zlepšiť a zefektívniť. Pripomienky dôkladne analyzujeme a vylepšenia neskôr zapracujeme do pravidiel pre tvorbu nových zariadení,“ vysvetlil premiér.

Štvrtý najvýraznejší rast

Populácia na Slovensku kontinuálne starne. Kým v roku 2002 žilo na Slovensku 634-tisíc obyvateľov nad 65 rokov, minulý rok to už bol takmer milión.

Podľa výpočtov OECD do roku 2050 stúpne pomer medzi obyvateľmi v dôchodkovom veku a produktívnom veku z 24 percent na 54 percent, čo predstavuje štvrtý najvýraznejší rast v rámci OECD.

Viac k témam: Seniori, Zariadenia pre seniorov
Zdroj: Webnoviny.sk – Populácia na Slovensku rýchlo starne. Heger upozornil, že zariadení pre seniorov bude nedostatok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.