Rakúsko sprísňuje opatrenia proti COVID-19 a zavádza lockdown pre nezaočkovaných

12.11.2021 (Webnoviny.sk) – Rakúsko zavádza lockdown pre neočkovaných ľudí vo dvoch spolkových krajinách, ktoré sú najviac zasiahnuté šírením koronavírusu.

Lockdown naprieč krajinou

V spolkových krajinách Horné Rakúsko a Salzbursko budú od pondelka smieť osoby, ktoré nie sú zaočkované proti koronavírusu, opustiť svoje domovy len pre konkrétne nevyhnutné dôvody, ako napríklad pre nákup potravín alebo návštevu lekára.

Viac o téme: Koronavírus

Podobné opatrenia by pritom mohli začať platiť aj celonárodne. Kancelár Alexander Schallenberg v piatok oznámil, že sa v tejto súvislosti v nedeľu stretne s regionálnymi lídrami a plánuje schváliť lockdown pre neočkovaných naprieč krajinou.

Rastúci trend infekcií

Od pondelka už v Rakúsku platia pravidlá, ktoré zakazujú neočkovaným ľuďom vstup do reštaurácií, hotelov alebo na podujatia s viac ako 25 účastníkmi.

Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein v piatok zase oznámil, že vláda zavedie požiadavku na očkovanie pre ľudí pracujúcich v zdravotníctve. Kedy to začne platiť, minister nespresnil.

Rakúsko čelí v ostatných týždňoch znepokojujúcemu rastúcemu trendu infekcií. Úrady tam v piatok oznámili prírastok 11 798 nových prípadov ochorenia COVID-19. Sedemdňová incidencia prípadov v Rakúsku je 760,6 na 100-tisíc obyvateľov.

Prísnejšie opatrenia sú nutné

Kancelár aj minister zdravotníctva poukázali na to, že prísnejšie opatrenia sú nutné, aby sa predišlo zahlteniu nemocníc. V súčasnosti je s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti 437 pacientov.

Vláda plánovala zaviesť lockdown pre neočkovaných, keď počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti dosiahne 600. Schallenberg sa v piatok vyjadril, že počty rastú rýchlejšie, ako očakávali, a tak „nie je rozumné čakať“, kým krajina oficiálne prekoná danú hranicu.

Rakúsko má jednu z najnižších mier vakcinácie v západnej Európe. Plne zaočkovaných proti COVID-19 je 65 percent obyvateľov krajiny, zatiaľ čo aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 67,8 percenta.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Rakúsku, Lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúsko sprísňuje opatrenia proti COVID-19 a zavádza lockdown pre nezaočkovaných © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.