Štátny rozpočet vysiela do samospráv signály, že budú aj naďalej sponzorovať štát, tvrdí Kaliňák

2.11.2021 (Webnoviny.sk) – Štátny rozpočet pre rok 2022 vysiela do samospráv signály, že mestá a obce budú aj naďalej sponzorovať štát v rámci preneseného výkonu štátnej správy.

Dlhodobo nespokojné samosprávy

Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Na budúci rok počíta rozpočet štátu s príjmami obcí vo výške 5,9 miliardy eur a výdavkami na úrovni 5,6 miliardy.

Samosprávy na Slovensku sú dlhodobo nespokojné s tým, že štát im nedáva dostatok peňazí na povinnosti, ktoré na previedol, teda takzvaný prenesený výkon kompetencií.

Mestá a obce pod tlakom

ZMOS sa obáva, že počet prenesených kompetencií môže ešte vzrásť.

„Riziko predstavuje prijímanie legislatívy, ktorá môže na samosprávy preniesť nové a ďalšie úlohy bez finančného krytia, prípadne priamo so zvýšením výdavkov samospráv. Mestá a obce preto vstupujú do roka v ktorom budú zrejme rozpočty pod tlakom neustálych zmien podľa vývoja ekonomickej situácie a legislatívneho tlaku,“ povedal pre agentúru SITA Kaliňák.

Hoci mestá a obce pocítili zvýšené výdavky alebo výpadky príjmov v súvislosti s pandémiou, štátny rozpočet podľa samospráv na situáciu nereaguje. Kaliňák dodal, že situáciu môže ešte zhoršiť prípadný nárast nezamestnanosti. Ten by totiž v mestách a obciach znížil aj príjmy z výnosu dane z príjmu fyzických osôb.

Viac k témam: Samosprávy, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátny rozpočet vysiela do samospráv signály, že budú aj naďalej sponzorovať štát, tvrdí Kaliňák © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.