SUCHÝ FEBRUÁR JE TU!

Vážení priatelia, práve teraz odštartovala výzva „Suchý február“, ktorej myšlienku jednoznačnej podporujeme (aj keď preferujeme skôr „suchý“ kalendár“)

Ťažisko alternatívy voči súčasnému systému nespočíva vo vymýšľaní rôznych bludov a ich šírení na internete, či v neustálom sťažovaní sa na akýchsi všemocných židojašterov, proti ktorým aj tak nemá zmysel bojovať. Skutočná alternatíva je životný štýl, ktorý nás ako jednotlivcov posúva dopredu a odčleňuje nás od konzumnej nekritickej masy.

Samozrejme, to, že ľudia konzumujú alkohol (napríklad pivko po práci, na návšteve, atď) z nich nerobí niečo horšie. Zároveň nechceme, aby to pôsobilo, že sa nad niekým povyšujeme alebo že chceme niekomu niečo prikazovať. Avšak treba si priznať, že Slováci toho popijú viac ako je zdravé.  To si všímali aj naši predkovia:

„Slabé nohy, mrtvý jazyk, a krvavé oči, vždycky letíc dolu nosem, čo s nohú pokročí. V hlave víno, v bruchu rozum, v údoch žádnej sily, tento nápis daj pod neho: hle, človek opilý. Tento človek neni človek, neb rozum utratil, když se s zbytečným nápojem v hovado obrátil. A jak spadne do kaluže, bude postel jeho, a i svine tam líhajú z obyčeje svého.“ – Hugolín Gavlovič, Valaská škola mravúv stodola, 1755

Zmysel tejto výzvy pre nás spočíva v tom, že peniaze, čas a energiu, ktoré investujeme do chľastania, môžeme využiť na niečo zmysluplnejšie. To je intelektuálny, fyzický a duševný rozvoj, ktorý je pre každého človeka veľmi dôležitý. Do týchto aktivít sa môžeme pustiť spolu s našimi známymi, kamarátmi a rodinou, čím navyše budujeme kolektív a utužujeme zväzky.
Suchý február je ideálna príležitosť na to, aby sme to skúsili.   

Viac o kampani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.