Švédsky parlament druhý raz v priebehu týždňa zvolili do funkcie premiérky Anderssonovú

29.11.2021 (Webnoviny.sk) – Švédsky parlament druhý raz v priebehu týždňa zvolil do funkcie premiérky Magdalenu Anderssonovú. Tá sa minulý štvrtok stala historicky prvou predsedníčkou vlády vo Švédsku. Po necelých ôsmich hodinách vo funkcii však abdikovala, pretože v parlamente neprešiel návrh jej rozpočtu a jej politický spojenec, Strana zelených, odišiel z vlády.

Pondelňajšie hlasovanie dopadlo v pomere 101:173, pričom 75 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Podľa švédskej ústavy 349-členný Riksdag odobrí vymenovanie predsedu vlády i vtedy, ak nezíska väčšinovú podporu. Stačí, keď proti nemu nehlasuje parlamentná väčšina, tzn. 175 poslancov.

Niekdajšia ministerka financií Anderssonová na premiérskom poste vystriedala Stefana Löfvena, ktorý v novembri odstúpil z čela vlády i Švédskej sociálnodemokratickej strany. Löfven bol vo funkcii premiéra od roku 2014, post straníckeho šéfa zastával ešte o dva roky dlhšie. Ďalšie švédske parlamentné voľby sa uskutočnia 11. septembra 2022.

Viac k témam: Premiérka, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsky parlament druhý raz v priebehu týždňa zvolili do funkcie premiérky Anderssonovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.